دکل های آنتن دهی بی تی اس  

آنتن های داخلی و خارجی  

شبکه های نسل پنجم

ژاپنی‌ها اعلام کردند که آزمایش‌های خود را روی نسل پنجم فناوری‌های مخابراتی موسوم به 5G آغاز کرده‌اند. 

شرکت مخابراتی NTT DoCoMo از آغاز طرح جدیدی خبر داد که به موجب آن نسل پنجم فناوری‌ها و شبکه‌های مخابراتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و توانایی‌های مختلف آن شناسایی می‌شود.
 
در این اقدام شرکت NTT فناوری یاد شده را با ۶ شرکت بزرگ Alcatel Lucent، NEC، اریکسون، فوجیتسو، نوکیا و سامسونگ آزمایش می‌کند و از این طریق می‌کوشد تمام مشکلات مربوط به این فناوری را از بین ببرد.این همکاری‌ها به گونه‌ای دنبال می‌شود که بر اساس آن هر یک از شرکت‌های یاد شده به صورت جداگانه شبکه 5G را آزمایش می‌کنند و مشکلات خود را پیرامون آن اعلام می‌نمایند.

 قرار است که ۶ شرکت یاد شده فناوری 5G را با سیستم‌های پیشرفته و طیف باند مخابراتی بیش از ۶ گیگاهرتز مورد آزمایش قرار دهند و ظرفیت سیستم‌های پرقدرت و توانایی فناوری‌های نوین رادیویی را بسنجند.نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی که با نام 5G شناخته می‌شود از سال ۲۰۲۰ به صورت عمومی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس این فناوری هر یک از مشترکان مخابراتی می‌توانند با سرعت ۱۰ هزار گیگابیت در ثانیه به اینترنت متصل شوند که این رقم ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر از شبکه مخابراتی LTE است.

شرکت NTT DoCoMo هم‌اکنون در تلاش است طی سال ۲۰۱۴ میلادی این شبکه مخابراتی جدید را در مرکز تحقیق و توسعه خود واقع در شهر کاناگاوای ژاپن مورد آزمایش قرار دهد و از ابتدای سال ۲۰۱۵ این فناوری را در خارج از مرزهای ژاپن امتحان کند.شبکه های نسل پنجمدر حالی که بسیاری از کشورها هنوز به نسل سوم شبکه‌های مخابراتی مجهز نشده‌اند و ایران هم خدمات 3G را به صورت محدود در اختیار مشترکان خود می‌گذارد، ژاپنی‌ها اعلام کردند که آزمایش‌های خود را
روی نسل پنجم فناوری‌های مخابراتی موسوم به 5G آغاز کرده‌اند.


به گزارش ایتنا از رایورز، شرکت مخابراتی NTT DoCoMo از آغاز طرح جدیدی خبر داد که به موجب آن نسل پنجم فناوری‌ها و شبکه‌های مخابراتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و توانایی‌های مختلف آن شناسایی می‌شود.

 

در این اقدام شرکت NTT فناوری یاد شده را با ۶ شرکت بزرگ Alcatel Lucent، NEC، اریکسون، فوجیتسو، نوکیا و سامسونگ آزمایش می‌کند و از این طریق می‌کوشد تمام مشکلات مربوط به این فناوری را از بین ببرد.

این همکاری‌ها به گونه‌ای دنبال می‌شود که بر اساس آن هر یک از شرکت‌های یاد شده به صورت جداگانه شبکه 5G را آزمایش می‌کنند و مشکلات خود را پیرامون آن اعلام می‌نمایند.

قرار است که ۶ شرکت یاد شده فناوری 5G را با سیستم‌های پیشرفته و طیف باند مخابراتی بیش از ۶ گیگاهرتز مورد آزمایش قرار دهند و ظرفیت سیستم‌های پرقدرت و توانایی فناوری‌های نوین رادیویی را بسنجند.

شبکه های نسل پنجم


نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی که با نام 5G شناخته می‌شود از سال ۲۰۲۰ به صورت عمومی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر اساس این فناوری هر یک از مشترکان مخابراتی می‌توانند با سرعت ۱۰ هزار گیگابیت در ثانیه به اینترنت متصل شوند که این رقم ۱۰۰۰ برابر سریع‌تر از شبکه مخابراتی LTE است.

شرکت NTT DoCoMo هم‌اکنون در تلاش است طی سال ۲۰۱۴ میلادی این شبکه مخابراتی جدید را در مرکز تحقیق و توسعه خود واقع در شهر کاناگاوای ژاپن مورد آزمایش قرار دهد و از ابتدای سال ۲۰۱۵ این فناوری را در خارج از مرزهای ژاپن امتحان کند.

شبکه های نسل پنجم

به گزارش پایگاه خبری وب سایت رند ، از وارد شدن گوشی های همراه آنالوگ در بازار فقط ۳۵ سال می گذرد اما این پدیده مهم با اینکه هنوز در اول راه است نسل های بعدی به دنبال خود دارد. نسل آنالوگ خیلی زود جایش را به نسل دیجیتال داد و نسل دیجیتال هم سریعتر از آن جایش را به تلفن های 3G دادند. تفاوت تلفن های 3G در این بود که می توانستند علاوه بر صدا ، تصاویر را هر چند با کیفیت های پایین انتقال دهند که خود این موضوع تحولی بود برای نسل جدید تلفن های همراه که برای نسل قبلی شبکه مخابراتی تلفن های همراه بسیار دور از دسترس بود.

گوشی ها و سیم کارت های 3G زمینه را برای تلفن های هوشمند فراهم کردند و در مدت زمان کم همه فهمیدند که این نیز کافی نیست. البته در کشور ما هنوز تلفن های 3G پدیده جدید محسوب می شوند. با این تفاوت که که حتی 3G در کشور ما از استانداردهای 3G کشور های پیشرفته نیز پایین تر است و نتوانسته توجه کاربران را به خود جلب کند. همچنین باید اشاره کرد که تا شهریور ۱۳۹۳ ارائه سرویس های 3G برعهده شبکه رایتل (نسل سوم اپراتور تلفن های همراه) بود.

شبکه های نسل پنجم

اگر از کشورمان که در حال سرو پنجه زدن با گوشی های 3G است بگذریم خواهیم دید که کشورهای پیشرفته مانند کره جنوبی ، در حال استفاده از نسل چهارم گوشی ها یعنی 4G هستند و هنوز کامل از این نسل استفاده نکردند که قرار است نسل پنجم گوشی یا 5G با سرعت بسیار بالای ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه از راه برسد. با این سرعت می شود یک فیلم سینمایی را در کمترین زمان دانلود کرد یا می توانید با استفاده از تلفن همراه خود ارتباط تصویری اچ دی (HD) با هر کجای دنیا داشته باشید.


کره جنوبی اعلام کرده است که این فناوری تا سال ۲۰۲۰ روانه ی اپراتور های همراه خواهد شد. ولی تا کنون این اپراتور راه اندازی نشده است. گروهی از محققان دانشگاه های بزرگ مانند دانشگاه آلبورگ (دانشگاهی معتبر در آلمان) ، دانشگاه MIT (دانشگاهی در ماساچوست آمریکا) و کلتک (دانشگاهی در کالیفرنیا آمریکا) با استفاده از روش ریاضیات مدرن توانسته اند سرعت انتقال داده ها در اینترنت را تا ۱۰ برابر سرعت 4G افزایش دهند.

در این سیستم گره هایی که بسته اطلاعات را جابه جا می کنند هوشمند هستند و می توانند خود را با شرایط انتقال وفق دهند که این امر باعث می شود تا انتقال اطلاعات امن تر و دقیق تر انجام شود. از این طرح می توان در دنیای ماهواره و 5G استفاده کرد. قبل از این سیستم انتقال داده ها به این صورت بود که ابتدا بسته ها اطلاعات را دریافت و ذخیره می کردند و سپس از گره ای به گره دیگر منتقل می کردند. به این سیستم پروتکل تی سی پی (TCP) می گویند. یکی از مشکلات این سیستم این است که اگر داده ای در مسیر انتقال از دست برود ارسال بقیه داده ها با مشکل مواجه می شود و اینترنت دچار افت سرعت شدیدی می شود.

 

شبکه های نسل پنجم

 

در این روش گره ها کد گذاری می شوند که به معنای هوشمند شدن گره ها یا مسیر ها می باشد. این کدگذاری باعث می شود تا داده ها هوشمندانه مسیر یابی شوند و مطابق سیستم قبلی از گره ای به گره بعدی منتقل نشوند. این هوشمند سازی گره ها بر اساس مسیر و مقصد می باشد که باعث می شود در انتقال داده ها سرعت و امنیت به وجود آید. می توانیم هر چقدر که می خواهیم شگفت زده شده و از آینده ای با اینترنت امن و پر سرعت خوشحال باشیم. با این سرعت پیشرفت فناوری در دنیای جدید ، این خوشحالی چندان طولانی نخواهد بود.و به زودی این سیستم جدید نیز کهنه می شود و جای خود را به سیستم جدید و پر سرعت تر خواهد دادد.
 سرعت شبکه های نسل پنجم
 

 

 

آمار سایت