دکل های آنتن دهی بی تی اس  

آنتن های داخلی و خارجی  

پروژه مشارکتی نسل سوم شبکه موبایل

فناوری تکامل بلندمدت (به انگلیسی: Long Term Evolution، مخفف: LTE)، که معمولاً با عنوان «4GLTE» بازاریابی می‌شود، استانداردی جهت انتقال داده‌های پرسرعت بی‌سیم برای موبایل و ترمینال‌های داده است. این فناوری مبتی بر فناوری‌های شبکه‌ای GSM/سرعت داده افزایش یافته برای تحول جی‌اس‌ام و UMTS/HSPA است که سرعت و ظرفیت انتقال را با استفاده از رابط رادیویی متفاوت و همچنین توسعه هستۀ شبکه، افزایش داده است.

مودم LTE سامسونگاین استاندارد توسط 3GPP (پروژۀ مشارکت نسل سوم) توسعه داده شده است که در سری مدارک نسخۀ 8 و با اندکی تغییرات در نسخۀ شمارۀ 9 آمده است. اولین راه‌اندازی تجاری و عمومی این فناوری در چهاردهم دسامبر سال 2009 و مربوط به شرکت «تلیاسونرا» (تلیاسونرا) واقع در دو شهر «اُسلو» (اسلو) و «استکهلم» (استکهلم) می‌شود. فناوری تکامل بلندمدت درواقع مسیر طبیعی ارتقا و توسعۀ اپراتورهایی است که با هر دو شبکۀ GSM و UTMS و همچنین شبکه‌های CDMA2000 نظیر شرکت بی‌سیم «ورایزون» (ورایزن وایرلس) اداره می‌شوند. این شرکت در سال 2010، اولین شبکۀ تکامل بلندمدت را در ابعاد وسیع و در آمریکای شمالی راه‌اندازی کرد و شرکتی ژاپنی نیز وعدۀ تغییر فناوری به فناوری بلندمدت را اعلام کرده است. شرکت «ایرتل» (Airtel) نیز این سرویس را در آوریل سال 2012 در کشور هند راه‌اندازی نمود. بنابراین انتظار می‌رود که این فناوری، اولین استاندارد واقعاً جهانی برای تلفن باشد، که البته استفاده از فرکانس‌ها و باندهای متفاوت در کشورهای مختلف، یعنی تنها آن دسته از گوشی‌های موبایلی که از پهنای باند متفاوت پشتیبانی می‌کنند پاسخگوی استفاده از ساین فناوری هستند.

اگرچه فناوری تکامل بلندمدت اغلب با عنوان نسل چهارم شبکه موبایل(4G) شناخته می‌شود، اما نسخۀ اول آن، الزامات فنی تعیین شده توسط کنسرسیوم «پروژۀ مشارکت نسل سوم موبایل» (3GPP) را درمورد استاندارد نسل جدید خودش که در بخش مشخصات «پیشرفتۀ ارتباطات بین‌المللی سیار» (IMT Advanced)مطابق با «بخش مخابرات رادیویی (ITU-R)است، برآورده نمی‌سازد.

آمار سایت