دکل های آنتن دهی بی تی اس  

آنتن های داخلی و خارجی  

استانداردهای تلفن همراه

تصاویری از امواج موبایل

امواج موبایل


     امواج موبایل     امواج موبایل                                    

                                                                                  

نسل اول

معرفی نسل اول  1G

این نسل ، اولین نسل از شبکه های تلفن بی سیم به شمار می آید. در این نسل امکاناتی که امروزه از تلفن های خود انتظار داریم مطرح نبود زیرا سیگنالها بصورت آنالوگ مخابره می شدند و در واقع از نقل و انتقال دیتا خبری نبود. این نسل که در سال 1980 مطرح و پیاده سازی شد با فرکانس بالایی در حدود 150 مگاهرتز مخابره می شد از اینرو نتوانست خود را  با سرعت و گامهای بلند صنعت همگام کند تا در نهایت جای خود را به نسل دوم شبکه ها داد.

NMT

AMPS/TACS/ETACS

Hicap

CDPD

نسل دوم

معرفی نسل دوم  2G

نسل دوم شبکه های بی سیم تلفن های همراه ، مشابه نسل اول ساخته شد با این تفاوت که سیگنالها ( هم بین برج های رادیویی و هم بین "تلفن ها و برجها" ) بصورت دیجیتالی بودند. این سیگنالها با فرکانس پائین تری مخابره می شدند لذا با بهینه سازی هایی که در این نسل انجام گرفته بود ، امکان انتقال دیتا را تا حد خیلی محدودی فراهم می کرد.

این نسل که با نام  GSM )Global System for Mobile communication ) هم شناخته می شود این امکان را فراهم می کند که تلفن همراه در منطقه تحت پوشش با نزدیک ترین سلول ( برج مخابراتی) ارتباط برقرار کند . لذا در مخابره ی سیگنالها ، از سرعت بالاتری بهره خواهد برد ضمن اینکه دستگاههای بیشتری می توانند در منطقه تحت پوشش (امواج رادیویی) از این امکانات استفاده کنند.

 

نسل دوم گوشی‌های تلفن همراه

شرکت تجهیز شبکه موبایل مجری و مشاور تخصصی پروژه های مرتبط با دستگاه تقویت کننده آنتن موبایل تقدیم می نماید. تلفن تماس: 22734901

نسل دوم گوشی‌های تلفن همراه که به صورت دیجیتال می‌باشند و شامل سیستم‌های GSM,TDMA,CDMA هستند. از خصوصیات آنها می‌توان به سرعت بالای انتقال اطلاعات صوتی و انتقال محدود داده‌ها یا اطلاعات اشاره کرد.

این شرکت آمادگی لازم را جهت بازدید و ارائه پیشنهادات خود در زمینه پوشش آنتن دهی موبایل در تمام نقاط ایران را اعلام می دارد.

نصب و راه اندازی در شهرهای تهران ، شیراز ، مشهد ،اصفهان ، اهواز و تبریز به صورت فوری انجام می شود.

تقویت آنتن موبایل در منزل ، محل کار ، نقاط دور افتاده و خارج از شهر و تمام اماکنی که با مشکل آنتن دهی موبایل مواجه هستند استفاده می گردد.

جهت دریافت مشاوره در خصوص دستگاه تقویت آنتن موبایل با کارشناسان این شرکت تماس حاصل نمایید.

مشتریان عزیز می توانند با مطالعه دفترچه راهنمای این محصول شخصاً نصب و راه اندازی آن را انجام دهند و در صورت نیاز با کارشناسان فنی این شرکت تماس حاصل نمایند.

 

برخی از محصولات ما :

1-   دستگاه تقویت آنتن موبایل تک باند GSM

2-   دستگاه تقویت آنتن موبایل دو باند GSM/DCS

3-   دستگاه تقویت آنتن موبایل سه باند GSM/DCS/3G

4-   دستگاه تقویت آنتن موبایل تک باند 3G

قیمت دستگاه تقویت آنتن موبایل با توجه به نوع دستگاه ریپیتر موبایل ، آنتن های گیرنده و فرستنده ای که استفاده می شود و متراژ کابل مصرفی تعیین می گردد.

لیست قیمت تقویت کننده موبایل و لیست قیمت مسدود کننده موبایل را می توانید از سایت این شرکت به نشانی www.boostmobileantenna.com دانلود نمایید.

تقویت آنتن موبایل در نقاط کور و بدون آنتن در صورتی میسر می باشد که در محدوده بیرونی امکان دریافت سیگنال برای آنتن گیرنده فراهم باشد. به عنوان مثال در یح دره در کوهستان در صورتی که امکان دریافت سیگنال از آنتن BTS نباشد ، دستگاه تقویت کننده آنتن موبایل نمی تواند کاری انجام دهد. زیرا اساس کار دستگاه تقویت کننده امواج موبایل دریافت ، تقویت و ارسال موج به تلفن همراه مشترک و برعکس به سمت دکل مخابراتی می باشد.

دانلود برنامه تقویت انتن موبایل برای سیستم عامل اندروید در سایت شرکت تجهیز شبکه موبایل میسر می باشد.

 

GSM

iDEN

D-AMPS

IS-95/cdmaOne

PDC

CSD

PHS

GPRS

HSCSD

WiDEN

CDMA2000 1xRTT/IS-2000

EDGE EGPRS

نسل سوم

معرفی نسل سوم 3G

این نسل از شبکه ها با رویکرد اصلی در مقوله ی چندرسانه ای (Multi Media ) ساخته و پیاده سازی شد. نسل سوم شبکه های ارتباطی تلفن های همراه با سرعت به مراتب بالاتری نسبت به نسل دوم به ایجاد ارتباط می پردازد. یکی از مواردی که با استفاده از این شبکه میسر شده است تماس تصویری با کیفیتی متفاوت بین تلفن های همراه است. در این نوع شبکه ، اطلاعات تماما بصورت دیجیتالی ارسال و دریافت می شود. گفته می شود سرویس اینترنتی که با این نسل از شبکه ها ارائه می شود حدوداً ده برابر سرویس ADSL 128Kbps است.

نسل سوم (3 G) عنواني است براي شبكه هاي موبایل پيشرفته كه از سرعت و ظرفيت بالايي در انتقال داده برخوردار بوده و به وسيله آن مي توان به اينترنت با سرعت دسترسي پيدا كرد.

به گزارش ICTPRESS ، افزايش پهناي باند، سرعت بالا براي اتصال به شبكه و پشتيباني از فناوري هاي جديد مواردي است كه در فناوري نسل سوم موبایل ارائه مي شود و بدين ترتيب انقلابي در ارائه خدمات متنوع ارزش افزوده ايجاد كرده است.

چرا نسل سه؟

با پرشدن گنجايش شبكه هاي مخابراتي نسل دوم، حركت به سمت طراحي شبكه هاي 3G با قابليت انتقال اطلاعات آغاز شد.

پيش از طراحي شبكه هاي نسل سوم، شبكه هاي نسل 5/2 موبايل براي انتقال اطلاعات صوتي با سرعت پايين طراحي شد. اما براساس نياز مشتركان به ارتباطات پرسرعت تر، نسل سوم وارد عمل شد.

در نسل 2/5 كه GPRS فراهم شد از تكنيك سوئيچ مداري استفاده گشت. باGPRS سرعت انتقال اطلاعات موبایل به لحاظ تئوري تا 171 كيلوbit بر ثانيه و در عمل به 121 كيلوbit ‌رسيد.

براي سرعت انتقال بالاي ديتا در شبكه هاي GSM از تكنولوژي EDGE استفاده شد و در سيستم EDGE كه يك نسخه بالاتر از GPRS است، سرعت انتقال اطلاعات تا 384 كيلوbit نيز خواهد رسيد.

نسل جديد شبكه موبایل با رويكرد مولتي مديا است كه بر خلاف gsm يعني نسلي براي انتقال صدا و اطلاعات بود، سرعت بالا براي انتقال اطلاعات را فراهم مي سازد، خواه اين ديتا مكالمه و يا اطلاعات موجود در يك سايت اينترنتي يا يك پيام كوتاه باشد.

از مشخصات شبكه هاي نسل سوم موبايل- كه شبكه هاي تكميل كننده GPRS و EDGE در سرعت انتقال ديتا هستند- نرخ انتقال داده است و مشتركان مي توانند سرويس‌هاي چندرسانه‌اي را به صورت همزمان از طريق موبایل در اختيار بگيرند.

مهمترين خدمات نسل سوم موبایل :

خدماتي كه از طريق فناوري نسل سوم قابل ارائه است به شرح زير هستند:

*اتصال به شبكه اينترنت با سرعت بالا و درحين حركت

*برقراري تماس تصويري

*دانلود ويدئو، امكان دريافت كليپ هاي تصويري روي گوشي موبایل

*امكان دريافت تصاوير تلويزيوني روي گوشي هاي موبایل

*ارائه انواع محتواي ديجيتال بر بستر تلفن شبكه موبایل

 

نسل سوم در ايران

هر چند كليد پروژه، در مصوبه بهمن 85 هيات دولت مبني بر برگزاري مناقصه اپراتور سوم مخابرات با رعايت سه شرط استفاده از فناوري نسل سوم GSM، استفاده از سرمايه گذار خارجي با حداكثر حق السهم 49 درصد و امكان اپراتوري منطقه اي زده شد، اما عملا تا سال 89 تشريفات برگزاري مناقصه آن به طول انجاميد و طي مراحل راه اندازي شبكه نيز تا دي ماه سال 90 طول كشيد.

زمان لازم الاجرا شدن پروانه اين اپراتور پس از دريافت گواهي عدم تداخل فركانس از رگولاتوري و پرداخت مبلغ حق الامتياز اوليه، 31 مردادماه سال 89 بود و طبق پروانه صادر شده 9 ماه يعني تا پايان ارديبهشت‌ماه 90 فرصت داشت كه بهره برداري تجاري از شبكه خود را آغاز و سيم كارتهايي با قابليت نسل سوم ارائه كند.

مدت پروانه فعاليت اين اپراتور 15 سال در نظر گرفته شده كه با نظر سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي براي دو دوره پنج ساله قابل تمديد است.

 

رايتل - از شركت هاي تابعه شركت سرمايه گذاري تأمين اجتماعي (شستا)- در سال 1386تأسيس و خدماتي در زمينه‌ي فناوري كارت‌هاي هوشمند، پورتال‌هاي سازماني، خدمات انتقال داده و تأمين و تهيه سخت‌افزار ارائه كرد.

درسال 1389موفق به اخذ پروانه اپراتورسوم موبایل كشور با انحصار دوساله براي ارائه خدمات نسل ‌سوم همراه علاوه بر خدمات نسل دوم شد.

شروع به كار اين اپراتور در ابتدا در كرج بود كه بعد تهران را نيز در بر گرفت.

هم اكنون اين اپراتور در بيش از نيمي از مراكز استاني فعاليت دارد و به تدريج در حال افزايش مناطق تحت پوشش خود است. اما با توجه به اين كه مدت زمان انحصار شبكه در اين اپراتور تنها دو سال است به نظر ميرسد جهت استفاده از اين زمان انحصاري لازم است بر سرعت توسعه خود بيفزايد.

W-CDMA UMTS- FOMA

TD-CDMA/UMTS-TDD

1xEV-DO/IS-856

TD-SCDMA

GAN

HSPA HSUPA- HSDPA

HSPA+‎

HSOPA

نسل چهارم

معرفی نسل چهارم  4G

نسل چهارم یعنی نسل تکامل یافته ی شبکه ها !

 در این شبکه ، اطلاعات بر پایه IP مخابره و ارائه می شود. همین امر نشان از پهنای باند مناسب ، دقت و سرعت بسیار بالا در نقل و انتقال صدا ، تصویر و بسته های اطلاعاتی است. با توجه به اینکه نرخ تبادل اطلاعات در این شبکه بسیار بالا و بدون تأخیر است ، برای ویدئو کنفرانس ها مناسب هستند همچنین به دلیل پهنای باند و کانالهای متعدد در این شبکه ، امکان بهره بردن بیش از 400 دستگاه (حتی در حال حرکت)  از تمامی امکانات وجود دارد.

این نسل از شبکه بطور کامل با ظرفیتهای موجود در تلفن های همراه و همچنین نیاز آنها ، همخوانی دارد ولی در عصر سرعت هیچ چیز برای مدت طولانی ماندگار نیست.

رابط تلفن همراه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شرکت تجهیز شبکه موبایل مجری و مشاور تخصصی پروژه های مرتبط با دستگاه تقویت آنتن تقدیم می نماید.

تلفن تماس: 22734901-021

نامگذاری نسل‌های شبکه موبایل عموماً به تغییر ماهیت بنیادی خدمت ارائه شده اشاره دارد. در سال ۱۹۸۱ نسل اول شبکه موبایل با تلفن‌های همراه آنالوگ آغاز شد هنگامی که تکنولوژی آنالوگ جای خود را به تکنولوژی دیجیتال می‌داد نسل دوم شبکه موبایل در سال ۱۹۹۲ آغاز شد. در سال ۲۰۰۱ یعنی زمانی که پشتیبانی از چند رسانه‌ای ها (مانند ارتباط تصویری) کلید خورد نسل سوم شبکه موبایل شروع شد. انتظار می‌رود طی سالهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ نسل چهارم "واقعی"' شبکه موبایل که پروتکل شبکه آن اساساً مبتنی بر اینترنت خواهد بود منجر به ایجاد امکان اتصال پهن باند چند گیگابیتی شود. سرعتی که بیش از چهارصد برابر سرعت تعریف شده برای اینترنت پهن باند در کشور ایران خواهد بود.

اتحادیه بین‌المللی مخابرات، مرجع تعیین نسل‌های شبکه موبایل است. البته این سازمان به تدوین استاندارد یا توسعه تکنولوژی‌ها نمی‌پردازد. بلکه این سازمان رهنمودهایی ارائه می‌کند که تکنولوژی‌های آینده چه ویژگی‌هایی داشته باشند. حداقل‌های لازم برای اطلاق نسل چهارم تلفن همراه به یک خدمت تلفن همراه عبارتند از:

شبکه نسل چهارم باید کاملاً مبتنی بر پروتکل اینترنت(IP) باشد.

کاربر باید هنگام تحرک بالا (در ماشین و قطارهای تندرو) حداقل به اینترنتی با سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشد و هنگام تحرک پایین (هنگام پیاده‌روی و در منزل) به سرعتی معادل یک گیگابیت بر ثانبه دسترسی داشته باشد.

باید دقت داشت که استفاده از عبارت "حداقل" در توصیف نسل چهارم به این معناست که اگر استانداری بتواند سرعتی بیش از حداقل‌های تعیین شده را محقق سازد لزوماً از نسل چهارم متفاوت نخواهد بود. این بدین معناست که ادعای شرکت‌هایی که مدعی گذر از نسل چهارم و عرضه نسل پنجم شبکه شبکه موبایل هستند، بدون اخذ تاییدیه اتحادیه جهانی مخابرات یک ادعای بی اساس و کذب خواهد بود. چرا که همانطور که در پاراگراف قبلی اشاره شد، مرجع تعیین حداقل‌های نسل پنجم اتحادیه جهانی مخابرات است و لاغیر.

شبکه باید به صورت پویا قادر باشد از منابع شبکه به گونه‌ای استفاده کند که به طور همزمان به تعداد بیشتری کاربر دسترسی بدهد. شرایطی که یک شرکت مدعی تحقق استاندارد شبکه موبایل با اجرای به این سطوح خدمت دست می‌یابد در حالت آزمایشگاهی و متفاوت از دنیای واقعی است. استانداردهای ال تی ای(LTE و  Wimax  ) به خاطر اینکه برخی از الزامات تدوین شده در تعریف نسل چهارم شبکه موبایل را محقق نمی‌کنند در زمره استانداردهای نسل چهارم شبکه موبایل قرار نمی‌گیرند. بلکه نسخه پیشرفته این استانداردها یعنی وایمکس۲ و ال تی ای پیشرفته الزامات نسل چهارم را محقق خواهند ساخت. البته اتحادیه جهانی مخابرات در جلسه ششم دسامبر ۲۰۱۰ اذعان کرد که می‌توان به ال تی ای، وایمکس و حتی استانداردهای پیشرفته نسل سوم همانند "اچ اس پی ای پلاس" که بهبودهای بنیادی در نحوه ارائه خدمت و قابلیت‌های خود داده‌اند نیز می‌توانند نسل چهارم قلمداد شوند. اما نسل چهارم واقعی باید به وایمکس۲ و ال تی ای پیشرفته اطلاق شود. نکته مهم در مورد جوامع توسعه دهنده این دو استاندارد اینست که استانداردهای وایمکس توسط شرکت‌هایی همچون اینتل، سیسکو و گوگل حمایت می‌شود در حالی که استاندارد ال تی ای توسط شرکت‌های بزرگ مخابراتی و تولیدکنندگان شبکه موبایل در حال اشاعه است.

نسل چهارم، یک راه‌حل جامع بر مبنای IPبرای انتقال صدا، تصویر و داده استفاده می‌کند و بر پایه اصل "هرجا و هر زمان" داده‌ها را با سرعتی بسیار بالاتر از نسل‌های قبل در اختیار کاربر قرار می‌دهد. از لحاظ تکنیکی در نگاه ساده سرعت بارگذاری و بارگیری در LTE نسبت به نسل‌های قبل بسیار بالاتر است. البته جدای از نرخ داده بالا، تأخیر کمتر در ارسال بسته‌ها که منجر به کیفیت فوق‌العاده VoIP، ویدئو کنفرانس و سرویس‌های هم‌زمان می‌شود و هم‌چنین از دید یک اپراتور پهنای باند با کانال‌های متغیر که در محدوده 1.25-20 MHz است. مهم‌ترین ویژگی برجسته LTE این است که تمامی زیرساخت آن بر اساس IP است، به عبارت بهتر بخش هسته شبکه کاملاً همگام با پروتکل‌های TCP/IP است و از سیگنالینگ معمولی که در شبکه‌های قدیمی‌تر به خصوص GSM استفاده می‌شد خبری نیست. نرخ انتقال داده در این تکنولوژی ۳۲۶ مگابیت در ثانیه برای بارگیری و ۸۶ مگابیت در ثانیه برای بارگذاری در طیف فرکانسی ۲۰ مگاهرتز است که در این شرایط حدود ۴۰۰ کاربر به‌صورت همزمان در یک سلول می‌توانند فعال و در عین حال متحرک باشند. در شبکه نسل سوم پیشرفته یا HSPA تأخیر در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلی‌ثانیه است که در LTE به حدود ۱۰ میلی‌ثانیه کاهش می‌یابد.

این نسل جانشینی برای نسل سوم (3G) و نسل دوم (2G) این استاندارد هاست. در نسل چهارم، برای ارتباطات تلفن همراهیته (ارتباط در حال حرکت) مانند استفاده در قطار یا خودرو حداکثر سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه (100Mbit/s) و برای ارتباطات نسبتاً ثابت و بدون جابجایی مانند کاربران پیاده‌رو یا ساکن، یک گیگابیت در ثانیه (1GBit/s) است. بررسی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد بسیاری از کشورهای منطقه در حال حرکت به سمت نسل چهارم تلفن همراه هستند. اکثریت کشورهای منطقه حداقل در حال بهره‌برداری رسمی از نسل سوم شبکه موبایل هستند.[۴] عملیاتی شدن نسل چهارم شبکه موبایل در کشورهای منطقه موجب خواهد شد فاصله فناورانه بسیار زیادی در زمینه سرعت اینترنت میان کشور ایران و کشورهای حوزه سند چشم انداز بوجود بیاید. سند چشم انداز جایگاه اول علم و تکنولوژی را در منطقه پیش روی کشور ایران ترسیم کرده است عدم توجه مناسب و به موقع به بهبود زیرساخت‌های شبکه اینترنت در کشور موجب نزول رتبه ایران در شاخص‌های تکنولوژی اطلاعات همچون شاخص دولت الکترونیکی و آمادگی شبکه خواهد شد. در حالی که در ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه رسیدن به رتبه دوم شاخص دولت الکترونیکی هدف گذاری شده است.

 

اینترنت نسل چهار ایرانسل

ایرانسل به عنوان اولین اپراتور LTE ، اینترنت نسل چهار خود را در مشهد و نقاطی از تهران راه اندازی کرده است و در نمایشگاه تله کام مهرماه 93 اینترنت نسل چهار خود را برای عموم به اشتراک گذاشت و سرعتی برابر 50 مگابیت در ثانیه 50Mbps نیز توسط کاربران تایید شده است. که در آینده ای نزدیک تمامی نقاط تهران را پوشش خواهد داد.تست سرعت

لازم بذکر است برای رسیدن به حد اکثر سرعت به سیم کارت های جدید USIM نیاز داریم. ضمنا فرکانس نسل چهار ایرانسل 1800MHZ و از نوع FDD است و تمامی گوشی هایی که فرکانس مذکور را در شبکه نسل چهار خود دارند قابلیت اتصال خواهند داشت

نسل پنجم

جادوی نسل پنجم (5G) شبکه‌های تلفن همراه

در حال حاضر در بيشتر کشورهاي پيشرفته دنيا، ارتباطات راديويي مرتبط با تلفن همراه، تحت نسل چهارم يعني شبکه 4G LTE صورت مي‌گيرد که سرعتي در حدود 100 مگابيت بر ثانيه را براي کاربرانش به ارمغان مي‌آورد.

به گزارش گروه فناوری صبحانه، در حال حاضر در بيشتر کشورهاي پيشرفته دنيا، ارتباطات راديويي مرتبط با تلفن همراه، تحت نسل چهارم يعني شبکه 4G LTE صورت مي‌گيرد که سرعتي در حدود 100 مگابيت بر ثانيه را براي کاربرانش به ارمغان مي‌آورد.

 اين سرعت روي بستر ارتباطي تلفن همراه باعث شده تا کاربران به خوبي لذت داشتن يک اينترنت پر سرعت در هر مکاني را درک کنند. اين ماجرا سطح توقع افراد را بالا برده و خواستار سرعتي مطلوب در هر شرايطي هستند. حتما در جريان اين ماجرا هستيد که در کشور ما هم چند سالي است صحبت از شبکه ارتباطي پر سرعت نسل چهارم مي‌شود.

در اين ميان بايد گفت که کاربران ايراني چند سالي را در حسرت ارائه اين خدمات به سر بردند زيرا انحصار ارائه آن در اختيار اپراتوري بود که آمادگي لازم را نداشته و گذشته از اين ماجرا در حين پيش بردن کارش با مشکلات بزرگ و کوچکي روبه‌رو شد که تقصيري در آن‌ها نداشت. به هر حال اين ماجرا باعث شد که مدت زمان زيادي بگذرد و کاربران ايراني نتوانند به سادگي به يک اينترنت پر سرعت دسترسي پيدا کنند. تا اين که اين حق انحصار به اتمام رسيد و چيزي در حدود 2 ماه است که مردم مي‌توانند به سادگي از خدمات اينترنت پر سرعتي که روي شبکه تلفن همراه ارائه مي‌شود استفاده کنند.

البته بايد گفت در زماني که ما از ارائه اين دسته از خدمات ذوق زده هستيم و خوشحاليم که مي‌توانيم روي گوشي تلفن همراهمان يک کليپ تصويري را بدون وقفه در حالت آنلاين ببينيم، ديگر مردم جهان در کشورهاي پيشرفته به فکر استفاده از نسل بعدي شبکه تلفن همراه با عنوان 5G هستند. کارشناسان در اين زمينه ادعا داشته‌اند که در شبکه 5G شاهد سرعتي به اندازه چند صد برابر نسل فعلي يعني نسل چهارم، خواهيم بود.

 وقتي که صحبت از يک سرعت چند صد برابري مي‌شود، مطمئنا ما نمي‌توانيم در حال حاضر تصوري از آن داشته باشيم، زيرا همين سرعتي که در قالب نسل چهارم شبکه ارتباطي به ما به تازگي عرضه شده است هم برايمان قابل هضم نيست و داشتن اين سرعت در ايران، کمي برايمان عجيب است.

 به هر حال خوب است که با تکنولوژي‌هايي که قرار است دير يا زود به آن‌ها دسترسي داشته باشيم و همچنين فناوري‌هايي که کشورهاي پيشرفته، براي استفاده از آن‌ها در حال برنامه ريزي هستند، آشنايي پيدا کنيم. در موضوع ويژه اين هفته به سراغ بررسي اين فناوري خواهيم رفت و نسل پنجم از شبکه ارتباطي تلفن همراه را بررسي مي‌کنيم. مسلما اين شبکه تحول عظيمي را در فناوري‌هاي ارتباطي ايجاد خواهد کرد و باعث تغييرات وسيعي از نظر سخت افزاري و نرم افزاري در جهان ديجيتال خواهد شد.

پس خوب است نکات اوليه‌اي را در ارتباط با آن بدانيم. زماني که شبکه‌هاي نسل پنجم، تجاري سازي شوند و در دسترس همه مردم قرار گيرند، به کاربران خود اين قدرت را خواهند داد تا اطلاعات بسيار بسيار حجيم مانند فيلم‌هاي اولترا اچ‌دي را به راحتي آب خوردن، از طريق اين بستر منتقل کنند.

تلفن‌هاي همراه روي خط زمان

از وارد شدن گوشي‌هاي همراه آنالوگ در بازار چيزي در حدود 35 سال مي‌گذرد اما اين پديده يا صنعت جذاب و با اهميت با اين که هنوز در اول راه خود قرار دارد، نسل‌ها را به دنبال خود کشانده است. نسل آنالوگ خيلي سريع‌تر از آن چه در ذهن افراد بود جاي خود را به نسل ديجيتال داد و نسل ديجيتال هم بسيار سريع جاي خود را به شبکه 3G تلفن همراه داد. تفاوت دستگاه‌هاي 3G با نسل قبلي خود در اين بود که دستگاه‌هاي مبتني بر اين فناوري مي‌توانستند علاوه بر صدا، تصاوير را هم هر چند با کيفيت‌هاي پايين انتقال دهند. اين موضوع در نوع خودش تحول بسيار قابل توجهي به حساب مي‌آمد که براي نسل قبلي تلفن همراه بسيار دور از دسترس به نظر مي‌رسيد.

گوشي‌ها و سيم کارت‌هاي 3G زمينه را براي تلفن‌هاي هوشمند فراهم کردند و در مدت زمان کمي همه فهميدند که اين فناوري هم نمي‌تواند پاسخگوي نيازهاي کاربران باشد، البته در کشور ما هنوز شبکه 3G هم به عنوان يک پديده جديد به حساب مي‌آيد. با اين تفاوت که شايد بتوان گفت استانداردهاي ما از استانداردهاي 3G کشورهاي پيشرفته پايين‌تر است. هميشه وقتي صحبت از اينترنت پر سرعت و تکنولوژي‌هاي ارزشمند ارتباطي مي‌شود، نام کره جنوبي به عنوان پيشرفته ترين کشور جهان در اين زمينه شنيده مي‌شود. اين کشور اعلام کرده است که فناوري 5G تا سال 2020 براي استفاده همگاني افراد، آماده خواهد شد.

کدام شرکت پيشتاز است؟

ضمیمه بایت نوشت: از گوشه و کنار شنيده مي‌شود که شرکت سامسونگ در اقدامي پيشگامانه در پايه گذاري نسل پنجم ارتباطات تلفن يا همان 5G بهتر از ديگر رقبايش عمل کرده است. چند ماه پيش سامسونگ اعلام کرد که توانسته براي اولين بار در جهان هسته اصلي نسل پنجم ارتباطات تلفن همراه را طراحي کرده و بسازد. علاوه بر اين با استفاده از اين زير ساخت جديد خود موفق به انجام آزمايش‌هايي شده که نتايج بسيار مطلوبي را برايش به همراه داشته است.

طبق اعلام کارشناسان اين شرکت مشخص شده که نسل پنجم شبکه ارتباطي تلفن همراه قادر است سرعتي چند صد برابر نسل فعلي را به کاربران ارائه کند. البته بايد گفت که سرعت نسل چهارم هم در کشورهاي مختلف با توجه به استانداردهايي که براي پياده سازي اين بستر انجام داده‌اند متفاوت است و اين امکان وجود دارد که سرعت و کيفيت نسل چهارم شبکه تلفن همراه در کشور ما به خوبي آن چيزي که در کره جنوبي طراحي شده و مورد استفاده قرار گرفته است، نباشد.

با تمامي اين موارد بايد گفت که نسل پنجم در حقيقت نسل بعدي 4G LTE است که قادر است تا سقف ده‌ها گيگابيت اطلاعات را در زمان بسيار کمي منتقل کند. بر طبق ادعايي که سامسونگ انجام داده بعد از اين که اين فناوري در دسترس همه قرار بگيرد، سرويس‌هايي نظير سرويس‌هاي پزشکي از راه دور، مي‌توانند بدون وجود هيچ گونه محدوديتي به همه بيماران در سراسر جهان خدمت رساني کرده و پزشکان هم با آسودگي خاطر به معاينه و احيانا انجام عمل جراحي آنلاين روي بيماران خود در هر جايي که باشند، بپردازند.

نسل چهارم ارتباطات به تدريج از اواسط سال 2008 ميلادي بود که در دسترس عموم مردم قرار گفت اما با اين حال هنوز هم تعداد زيادي از کشورهاي جهان در شرايطي قرار دارند که نمي‌توانند از اين زير ساخت استفاده کنند و لذت داشتن يک اينترنت پر سرعت را به مردم خود نشان دهند. به عنوان نمونه کشوري مانند چين چند وقتي است که درگير پياده سازي فناوري LTE است اما آنتن‌هاي ارتباطي اين کشور داراي مشکلات بسيار پايه‌اي است که به گفته مدير پروژه 5G در سامسونگ، تمامي اين مشکلات در نسل پنجم شبکه تلفن همراه به صورت کامل برطرف خواهد شد. يکي از مشکلات فعلي نقل و انتقال داده که بسيار رواج دارد اين است که انتقال داده در باند موج ميليمتري در مسافت‌هاي زياد، باعث افت شديد سرعت و همچنين کيفيت در ارائه خدمات مي‌شود.

 اما با استفاده از آنتن‌هاي جديدي که توسط سامسونگ طراحي شده و به آنتن‌هاي آرايه‌اي تطبيقي شهرت دارند، اين شرکت تضمين مي‌کند که باند موج ميليمتري که در اين آنتن‌ها به کار گرفته شده، در فرکانس 28 گيگا هرتز و در سرعتي بيشتر از 1.056 گيگابيت در ثانيه در فاصله‌اي در حدود 2 کيلومتر، به راحتي و بدون حتي کوچکترين افت سرعت و کيفيت، صورت خواهد گرفت. آقاي چانگ يئونگ کينگ، که معاون ارشد و رئيس بخش تحقيق و توسعه در زمينه طراحي ديجيتال داخلي و توسعه ارتباط سامسونگ است، دراين رابطه مي‌گويد: ارائه فناوري جديد باند موج ميليمتري سامسونگ و در کنار آن به کارگيري اين فناوري در آنتن‌هاي آرايه‌اي تطبيقي توانسته است که اين شرکت را يک قدم به تجاري سازي نسل پنجم ارتباطات نزديک‌تر از قبل کند.

البته بايد گفت با اين که سامسونگ در اين زمينه سرو صداي زيادي به پا کرده است اما تنها شرکتي نيست که در اين راستا به موفقيت‌هايي دست پيدا کرده و چند ماه پيش شرکت NTT DoCoMo هم اعلام کرد که يک آزمايش را با سرعت شگفت انگيز 10 گيگابيت در ثانيه با موفقيت به انجام رسانده است. البته با توجه به اين که سامسونگ بازار تلفن‌هاي هوشمند را هم در دست دارد شايد بتوان گفت که شانس بيشتري در اين زمينه دارد تا زير ساخت‌هاي ارتباطي را هم تحت حاکميت خود داشته باشد.

سيستمي که کاملا هوشمند است

در اين بستر و سيستمي که براي پياده سازي آن مورد استفاده قرار گرفته است، گره‌هايي که بسته‌هاي اطلاعاتي را جا به جا مي‌کنند کاملا هوشمند هستند و مي‌توانند خود را با شرايط انتقال، وفق دهند. همين موضوع باعث مي‌شود تا انتقال اطلاعات به شيوه‌اي امن‌تر و بسيار دقيق‌تر صورت پذيرد. از اين طرح مي‌توان در فناوري‌هاي ديگري مانند ماهواره هم استفاده کرد.

 تا قبل از اين سيستم انتقال داده به اين شکل بود که ابتدا بسته‌ها، اطلاعات را دريافت کرده و آن‌ها را ذخيره مي‌کردند و پس از اين که عمليات ذخيره سازي به اتمام مي‌رسيد، اين اطلاعات را از گره‌اي به گره ديگر منتقل مي‌کردند. در واقع اين همان پروتکل TCPاست و يکي از مشکلات بزرگ اين سيستم اين است که در اين ميان اگر در زماني داده‌اي در مسير انتقال داده از دست برود، ارسال ديگر داده‌ها هم با مشکل مواجه خواهد شد و دقيقا به همين دليل است که شما به يکباره در حين انجام يک کار با افت سرعت شديد روبه‌رو مي‌شويد.

فرض کنيد که در حال دانلود يک فايل هستيد و سرعت اوليه شما بسيار مناسب است و تخمين زماني که براي به اتمام رسيدن زمان دانلود به شما گفته مي شود هم از نظرتان بسيار خوب و بدون مشکل است اما يکدفعه وسط کار مي‌بينيد که اين تخمين زماني در حال افزايش است و دائما به شما اعلام مي‌شود که مدت زمان بيشتر طول خواهد کشيد تا دانلود فايل شما به اتمام برسد.

 در اين ميان شما به اين فکر مي‌کنيد که سرعت اينترنت دائما در حال تغيير است و اين کاهش سرعت است که مشکلات اين چنيني را برايتان به وجود مي‌آورد اما در واقع بايد گفت که بيشتر مشکلاتي که در اين ميان وجود دارد به خاطر همين است که بخشي از داده‌ها در مسير انتقال از دست مي‌روند و ارسال ديگر داده‌ها را هم با مشکلاتي اين چنيني درگير کرده و در نهايت باعث ايجاد افت سرعت شديدي در اينترنت مي‌شوند. اما در روشي که براي نسل بعدي شبکه تلفن همراه در نظر گرفته شده، قرار است که گره ها کد گذاري شوند که اين کدگذاري هوشمند شدن گره‌ها يا مسيرها را به دنبال خواهد داشت.

اين سيستم باعث مي‌شود تا داده‌ها بسيار هوشمندانه مسيريابي شوند و مطابق سيستم قبلي از گره‌اي به گره بعدي منتقل نشوند. اين هوشمند سازي گره‌ها براساس مسير و مقصد مي‌باشد که باعث مي‌شود در انتقال داده‌ها سرعت و امنيت به وجود آيد. البته بايد گفت که با دست پيدا کردن به اين دسته از فناوري‌ها نبايد هم خيلي خوشحال باشيم. اگر تصور ما اين است که در آينده‌اي بسيار نزديک يک اينترنت امن و پرسرعت داريم بايد بدانيد که با اين سرعت پيشرفت فناوري در جهان، اين خوشحالي ما دوام زيادي نخواهد داشت زير سيستم‌هاي جديد با سرعتي باور نکردني کهنه شده و جاي خودر ا به سيستم‌هاي پرسرعت‌تر و با کيفيت‌تر خواهند داد.

نتيجه‌اي از يک تست سرعت اينترنت نسل پنجم

همان طور که در قبل هم گفتيم يکي از فعال‌ترين شرکت‌هايي که در اين زمينه در حال تکميل تحقيقات خود است، شرکت سامسونگ است که تا حدودي به تجاري سازي اين فناوري نزديک شده است. البته بايد گفت که هنوز هم بسياري از شبکه‌هاي مخابراتي جهان مشغول تست و بهبود نسل چهارم خود هستند ولي سامسونگ آزمايش‌هاي ابتدايي مربوط به نسل پنجم شبکه 5G خود را آغاز کرده است.

البته هنوز هم راه بسيار زيادي در پيش است تا اين فناوري به صورت عمومي عرضه شود و سامسونگ هم در ميانه راه قرار دارد. در آخرين تستي که توسط اين شرکت در آزمايشات نسل پنجم مخابراتي‌اش انجام گرفته، سامسونگ به رکورد بسيار فوق العاده 940 مگابايت در ثانيه يا همان 7.5 گيگا بيت دست پيدا خواهد کرد. اما اين سرويس سامسونگ در حال حرکت سرعت متفاوتي را در اختيار کاربر مي‌گذارد.

سامسونگ طي آزمايشي که در يک پيست اتومبيل راني انجام داده، خودرويي را به آنتن‌هاي دريافت سيگنال نسل پنجم مجهز کرده و با سرعت 110 کيلومتر بر ثانيه توسط آن حرکت کرده است. در طول اين آزمايش رانندگي در يک بزرگراه شبيه سازي شده است. نکته‌اي که در اين ميان براي سامسونگ يک گام موفقيت آميز به حساب آمده اين است که اين شرکت در سرعت 110 کيلومتر توانسته که به يک سرعت دانلود 1.2 گيگا بيت بر ثانيه ( 150 مگا بايت بر ثانيه ) دست پيدا کند. در اين تست از فرکانس‌هاي کوتاه برد 28 گيگا هرتزي استفاده کرده و به کمک فناوري Hybrid Adaptive Array Technology توانسته که طول موج را به مسافت‌هايي طولاني‌تر هم ارسال کند. با وجود تمامي اين آزمايش‌ها و موفقيت‌هايي که در اين زمينه حاصل شده باز هم بايد گفت که راه طولاني براي عمومي شدن نسل پنجم مخابراتي باقي مانده و همين طور که پيش مي‌رويم، سرعت اينترنت همراه روز به روز در حال افزايش پيدا کردن است.

ژاپن هم در حال تست است

ژاپني‌ها هم چند وقتي است که اعلام کرده‌اند که در حال آزمايش روي نسل پنجم فناوري‌هاي مخابراتي هستند. شرکت مخابراتي NTT DoCoMo که در مورد آن صحبت کرديم اعلام کرده که طرح جديدي را آغاز کرده که در قالب آن نسل پنجم فناوري‌ها و شبکه‌هاي مخابراتي مورد بررسي قرار خواهد گرفت و توانايي‌هاي مختلف اين بستر در اين راه شناسايي خواهد شد. در اين اقدام شرکت NTT اعلام شده که فناوري نسل پنجم به همراه همکاري که اين شرکت با 6 شرکت بزرگ فناوري با نام‌هاي NEC، Alcatel Lucent، اريکسون، فوجيتسو، نوکيا و سامسونگ دارد، گسترش پيدا خواهد کرد و اين شرکت از طريق اين همکاري در تلاش است تا تمامي مشکلات مربوط به اين فناوري را از سر راه بردارد.

 اين همکاري‌ها به شکلي دنبال خواهد شد که بر اساس آن هر يک از شرکت‌هايي که نام آن را گفتيم به صورت جداگانه تحقيقات خود در زمينه شبکه 5G را تکميل کرده و اين تحقيقات را آزمايش کند. پس از انجام گرفتن چند آزمايش، شرکت‌ها مشکلات خود را در اين زمينه اعلام کنند و با يکديگر در صدد رفع آن‌ها برآيند. قرار بر اين شده است که 6 شرکتي که از آن‌ها نام برديم، فناوري 5G را با سيستم‌هاي پيشرفته و طيف باند مخابراتي بيش از 6 گيگاهرتز مورد آزمايش قرار دهند. در قالب اين آزمايش‌ها مشخص خواهد شد که اين سيستم تا چه حد ظرفيت، قدرت و توانايي در زمينه فناوري‌هاي نوين راديويي دارد. پيش‌بيني شده است که اين نسل جديد تا سال 2020 بتواند به صورت عمومي در سراسر جهان عرضه شده و مورد استفاده قرار گيرد.

براساس زير ساختي که براي اين شبکه در نظر گرفته شده است، شما به عنوان يک مشترک مخابراتي قادر خواهيد بود تا با سرعت 10 هزار گيگا بيت در ثانيه به اينترنت متصل شويد و بايد گفت که اين عدد چيزي در حدود 1000 برابر سريع‌تر از شبکه مخابراتي LTE است که در حال حاضر در کشورهاي پيشرفته جهان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. شرکت NTT DOCOMO که تا به حال اين شبکه مخابراتي را در مرکز تحقيق و توسعه خود واقع در شهر کاناگاواي ژاپن مورد آزمايش قرار داده بود، تصميم دارد تا از ابتداي سال 2015 اين فناوري را در خارج از مرزهاي ژاپن هم مورد تست قرار دهد.

به اين ترتيب چشم بر هم خواهيم زد و مي‌بينيم که کشورهاي پيشرفته به جايگاهي دست پيدا مي‌کنند که مردمان آن‌ها از اينترنتي با 1000 برابر سرعت اينترنتي که ما استفاده مي‌کنيم، بهره مي‌برند. چيزي که در اين ميان از همه بيشتر اهميت دارد اين است که بايد به صورت اساسي فکري به حال زير ساخت‌ها و استانداردهايي که مورد استفاده قرار مي‌گيرند کرد. اگر همه چيز به صورتي اصولي انجام پذيرد به آساني مي‌توان از فناوري‌هاي نوين استفاده کرد و آن‌ها را جايگزين سيستم‌هاي قبلي کرد.

اما اگر زيرساخت‌ها به خوبي پايه ريزي نشده باشند در زماني که به فکر استفاده از يک فناوري نوين مي‌افتيم بايد قبل از هر چيز به فکر تهيه زير ساخت و تجهيزات کاملا جديد بوده و همه چيز را از ابتدا بنا کنيم و اين گونه مي‌شود که سرعت پياده سازي و اجراي کار به شدت پايين آمده و تا چشم بر هم مي‌زنيم مي‌بينيم که کشورهاي پيشرفته به سراغ نسل‌هاي بعدي رفته‌اند، در حالي که ما همچنان اندرخم يک کوچه مانده‌ايم.

تلفن رادیویی همراه

PTT,MTS,IMTS,IMTS,AMTS,OLT,MTD,Autotel/Palm,ARP

آمار سایت