دکل های آنتن دهی بی تی اس  

آنتن های داخلی و خارجی  

نسل سوم شبکه های تلفن همراه

نسل سوم( G3)عنوانی است برای شبکه های موبایل پیشرفته که از سرعت و ظرفیت بالایی در انتقال داده برخوردار بوده و به وسیله آن می توان به اینترنت با سرعت دسترسی پیدا کرد. افزایش پهنای باند، سرعت بالا برای اتصال به شبکه و پشتیبانی از فناوری های جدید مواردی است که در فناوری نسل سوم موبایل ارائه می گردد و بدین ترتیب انقلابی در ارائه خدمات متنوع ارزش افزوده ایجاد کرده است.

با پرشدن گنجایش شبکه های مخابراتی نسل دوم، حرکت به سمت طراحی شبکه های 3G با قابلیت انتقال اطلاعات آغاز شد.

پیش از طراحی شبکه های نسل سوم، شبکه های نسل 5/2 تلفن همراه برای انتقال اطلاعات صوتی با سرعت پایین طراحی شد. اما براساس نیاز مشترکان به ارتباطات پرسرعت تر، نسل سوم وارد عمل شد.

در نسل 2/5 که GPRS فراهم شد از تکنیک سوئیچ مداری استفاده گشت. باGPRS سرعت انتقال اطلاعات موبایل به لحاظ تئوری تا 171 کیلوبیت بر ثانیه و در عمل به 121 کیلوبیت ‌رسید.

برای سرعت انتقال بالای دیتا در شبکه های GSM از تکنولوژی EDGE استفاده شد و در سیستم EDGE که یک نسخه بالاتر از GPRS است، سرعت انتقال اطلاعات تا 384 کیلوبیت نیز خواهد رسید. نسل جدید شبکه موبایل با رویکرد مولتی مدیا است که بر خلاف gsm یعنی نسلی برای انتقال صدا و اطلاعات بود، سرعت بالا برای انتقال اطلاعات را فراهم می سازد، خواه این دیتا مکالمه و یا اطلاعات موجود در یک سایت اینترنتی یا یک پیام کوتاه باشد.

از مشخصات شبکه های نسل سوم تلفن همراه- که شبکه های تکمیل کننده GPRS و EDGE در سرعت انتقال دیتا هستند- نرخ انتقال داده است و مشترکان می توانند سرویس‌های چندرسانه‌ای را به صورت همزمان از طریق موبایل در اختیار بگیرند.

مهمترین خدمات نسل سوم موبایل :

خدماتی که از طریق فناوری نسل سوم قابل ارائه می باشد به شرح زیر می باشند:

*اتصال به شبکه اینترنت با سرعت بالا و درحین حرکت

*برقراری تماس تصویری

*دانلود ویدئو، امکان دریافت کلیپ های تصویری بر روی گوشی موبایل

*امکان دریافت تصاویر تلویزیونی بر روی گوشی های موبایل

*ارائه انواع محتوای دیجیتال بر بستر تلفن شبکه موبایل

نسل سوم در ایران

هر چند کلید پروژه، در مصوبه بهمن 85 هیئت دولت مبنی بر برگزاری مناقصه اپراتور سوم موبایل با رعایت سه شرط استفاده از فناوری نسل سوم GSM، استفاده از سرمایه گذار خارجی با حداکثر حق السهم ۴۹ درصد و امکان اپراتوری منطقه ای زده شد، اما عملا تا سال 89 تشریفات برگزاری مناقصه آن به طول انجامید و طی مراحل راه اندازی شبکه نیز تا دی ماه سال 90 طول کشید.

زمان لازم الاجرا شدن پروانه این اپراتور پس از دریافت گواهی عدم تداخل فرکانس از رگولاتوری و پرداخت مبلغ حق الامتیاز اولیه، 31 مردادماه سال 89 بود و طبق پروانه صادر شده 9 ماه یعنی تا پایان اردیبهشت‌ماه 90 فرصت داشت که بهره برداری تجاری از شبکه خود را آغاز و سیم کارتهایی با قابلیت نسل سوم ارایه کند.

مدت پروانه فعالیت این اپراتور 15 سال در نظر گرفته شده که با نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای دو دوره پنج ساله قابل تمدید است.

رایتل

رایتل - از شرکت های تابعه شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا)- در سال 1386تأسیس و خدماتی در زمینه‌ی فناوری کارت‌های هوشمند، پورتال‌های سازمانی، خدمات انتقال داده و تأمین و تهیه سخت‌افزار ارائه کرد. در سال 1389موفق به اخذ پروانه اپراتورسوم موبایل کشور با انحصار دوساله جهت ارائه خدمات نسل ‌سوم همراه علاوه بر خدمات نسل دوم شد.

شروع به کار این اپراتور در ابتدا در کرج بود که بعد تهران را نیز در بر گرفت. هم اکنون این اپراتور در بیش از نیمی از مراکز استانی فعالیت دارد و به تدریج در حال افزایش مناطق تحت پوشش خود است. اما با توجه به این که مدت زمان انحصار شبکه در این اپراتور تنها دو سال است به نظر میرسد جهت استفاده از این زمان انحصاری لازم است بر سرعت توسعه خود بیفزاید.

آمار سایت